1 dzień

Bob One

właściwie Bogumił Morawski– polski raper, wokalista i producent muzyczny. Członek sound systemów Rub Pulse i Rainbow Hi-Fi. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Bob One poza solową działalnością artystyczną współpracował z takimi wykonawcami jak: Junior Stress, Firma, Bas Tajpan, TABU, 19SWC, Habakuk, Lukasyno, Miuosh, Kacper, Onar, Paluch, Kajman oraz Pokahontaz. 

W marcu tego roku miała premiera najnowszego albumu Bob One i Bas Tajpan. Artyści wrócili z nowym wydawnictwem i w stylu, do jakiego przyzwyczaili swoich fanów. Autorzy hitu „Daj z siebie wszystko” przygotowali mixtape, który ma być odskocznią od muzyki, jaką aktualnie 

robią solowo. To mieszanka rapowych, karaibskich i afrykańskich inspiracji. Jednocześnie jest nowocześnie: nawiążemy do muzyki, którą robi się teraz w Europie i na całym świecie. Połączyliśmy te brzmienia z charakterystycznym dla nas vibe'em. Jeśli chodzi o tego rodzaju muzykę, jest to nowa jakość w Polsce mówią o krążku artyści. Mixtape „Po swojemu” to 10 premierowych numerów w klimacie afrotrap/dancehall. Za produkcję całości odpowiada Bob One. 

Bedoes

Polski raper i autor tekstów. Członek zespołu 2115 Gang. Muzyk należy do wytwórni SB Maffija. Współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak raperzy Solar, Białas, Taco Hemingway czy Quebonafide. "Aby śmierć miała znaczenie" to długogrający, legalny debiut Bedoesa, który szturmem wdarł się na rodzimą scenę. Za muzykę odpowiada jeden z najlepszych producentów młodego pokolenia - Kubi Producent. 

„Ta płyta powstała po to "Aby Śmierć Miała Znaczenie". Moja, Kubiego, każdego kto brał udział przy tym projekcie. Ta płyta to historia, którą tworzymy. Każdy tworzy swoją własną. Nasza rozpoczęła się osiemnaście, szesnaście, dwadzieścia lat temu - zapamiętajcie te słowa. To dopiero początek tego co zrobimy z tą sceną” - tak opisuje genezę swojego debiutu Bedoes.

 

„Album "Aby Śmierć Miała Znaczenie" to dla mnie najlepsza rzecz jaką zrobiłem w swoim życiu pod względem muzycznym. Włożyłem w to całe swoje serce i 100 % możliwości. Nie przespane noce towarzyszące mi podczas tworzenia tej płyty na pewno pozostaną mi w pamięci na dobre” - dodaje Kubi Producent.

Bisz

Jedni mówią raper, drudzy poeta. Trudzi się też produkcją muzyczną. Jarosław Jaruszewski, bo tak naprawdę nazywa się Bisz, urodził się w 1984 roku w Bydgoszczy, a już w 1999 roku stawiał swoje pierwsze kroki na scenie muzycznej.

Zaczynał w bydgoskiej ekipie Piąta Siła. W ramach tego zespołu Bisz stworzył swoją pierwszą płytę. Po wejściu we współpracę z Kosą mogliśmy usłyszeć dwie Ep – „Zimy” w 2007 roku oraz „Idąc Na Żywioł” w 2009 roku. Równolegle Jarosław działał w ramach projektu B.O.K. W tym składzie jego dyskografia została powiększona o dwa nielegale – „Ballady, Hymny, Hity” w 2008 roku i „Raport Z Walki O Wartość” wydany dwa lata później.

Bisz jest przede wszystkim genialnym tekściarzem, nawiązującym często do literatury, filozofii, szeroko rozumianej sztuki. Swoim poetyckim zajawkom dał upust przy okazji premiery „Wilka Chodnikowego” – we wkładce do płyty został umieszczony zbiór jego wierszy. Cechuje go charyzma, innowacyjne, offbeatowe flow i coś co nazywa się „uchem do bitów” – sprawdza się na żywych instrumentach, samplowanych podkładach, z bogatymi aranżacjami, a nawet na trapowych bitach (D.Y.H.A. z mixtape’u „De Nekst Best”). Warto wspomnieć, że na koncertach występuje z live bandem, często nadając swoim utworom absolutnie nową jakość. To wszystko sprawiło, że zasięg jego muzyki dawno wyszedł poza świat hip-hopu.

Kaliber 44

polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Zaliczana do najważniejszych przedstawicieli gatunku w Polsce. Powstała w 1994 roku w Katowicach z inicjatywy braci Michała „Ś.P. Brata Joki” Martena i Marcina „Abra dAba” Martena. Wkrótce potem składuzupełnił Piotr „Mag Magik I” Łuszcz. W 1998 roku po opuszczeniu składu przez Łuszcza formuła Kaliber 44 została rozwinięta o koncertową formację Baku Baku Skład, której członkami byli: bracia Martenowie, Maciej „WSZ” Gnatowski, Tomasz „CNE” Kleyff, DJ Bart, Sebastian „DJ Feel-X” Filiks oraz Piotr „Gutek” Gutkowski. W szczytowym okresie działalności przypadającym na lata 1996-2000, grupa wydała trzy albumy studyjne pozytywnie oceniane przez krytyków muzycznych jak i publiczność. K44, który należy do najpopularniejszych zespołów hip-hopowych w Polsce jest zaliczany do nurtu hardcore psycho rapu, gatunku ukrytego przez sam zespół.

Grupa powstała w 1994 roku w Katowicach z inicjatywy nastoletnich raperów, braci Michała Martena znanego jako „Ś.P. Brat Joka” i Marcina Martena występującego pod pseudonimem „Lord MM Dab”. Wkrótce potem do zespołu dołączył Piotr Łuszcz występujący jako „Mag Magik I”. Początkowo zespół współpracował z katowickimi raperami Rafałem „Jajonaszem” Łukaszczykiem i Rafałem „Gano” Wywiołem. Teksty pisane były w języku angielskim, natomiast muzyka była oparta na gitarowych riffach. Pierwsze nagrania tria ukazały się na kasecie magnetofonowej pt. Usłysz nasze demo. Kolejne dwa lata formacja spędziła na produkcji kolejnych nagrań i poszukiwaniach wydawcy. Utwory Kaliber 44 trafiły m.in. do zorientowanej na muzykę rockową i heavymetalową wytwórni Metal Mind Productions, która odrzuciła materiał. Ostatecznie grupą zainteresował się Sławomir Pietrzak, właściciel firmy S.P. Records.

W roku 2012 ukazał się polski film fabularny pt.“Jesteś Bogiem”. Film luźno oparty na historii działalności polskiej grupy hip-hopowej – Paktofonika, a skoncentrowany wokół osoby, zmarłego w 2000 roku rapera Piotra „Magika” Łuszcza. Abradab podkreślał pominięcie w scenariuszu faktycznych początków działalności artystycznej „Magika” w formacji K44 oraz szereg nieścisłości, które wprowadzała ta wersja historii.

W 2013 roku grupa wznowiła działalność. Pierwszy występ zespołu odbył się na Open’er Festival, zespół wystąpił z udziałem instrumentalistów, tzw. „żywym zespołem”. Równolegle działalność wznowił koncertowy skład towarzyszący K44 – Baku Baku Skład.